Hledat
Search
Audity Informačního systému místní Agendy 21
   Login

Týnec nad Sázavou - 2023

Kategorie : B
Stav auditu Platný audit
Hodnocení Auditu k tématu Uspokojivý stav tématu z hlediska principů udržitelného rozvoje - bez podmínek
Oponent Tereza Votočková
Konzultant Zdeněk Frélich
Koordinátor Alena Pivoňková Týnec nad Sázavou
Věra Velková Týnec nad Sázavou

OPONENTURA

3 Udržitelná výroba a spotřeba

1) Formální hodnocení Auditu udržitelného rozvoje

OTÁZKAHODNOCENÍ
Existují připomínky a náměty k přehlednosti a srozumitelnosti Auditu UR?
Vyjádření auditora
Ne

Sebehodnocení je zpracováno přehledně a srozumitelně.

Je Audit UR kompletní, dává odpověď na všechny návodné otázky?
Vyjádření auditora
Ano

Detailní odpovědi.

Využívá Audit UR povinné a doporučené indikátory?
Vyjádření auditora
Ano


2) Vyhodnocení stavu sledovaných oblastí udržitelného rozvoje

Rekapitulace auditu UR
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVUSEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITYHODNOCENI OPONENTA
Celkové hodnoceni oblasti:
3.1 Udržitelná spotřeba města
Oblast 3.1
Hodnoceni:
1
Dobrá
Trend:
První audit
Trend nehodnocený

Město Týnec nad Sázavou má zavedený energetický management a zaměstnává energetického manažera, který pravidelně sleduje a vyhodnocuje údaje o spotřebách.

Město Týnec nad Sázavou každoročně pořádá osvětovou akci Den Země, kde se snaží informovat veřejnost o udržitelné spotřebě.

Město pokračuje v pořádání osvětových akcí. Dále město pravidelně pořádá přednášku na téma udržitelného rozvoje, jak pro veřejnost, tak pro členy místní samosprávy a pracovníky městského úřadu. V roce 2022 byla přednáška zaměřena na téma udržitelná výroba a spotřeba.

Obyvatelé města Týnec nad Sázavou se v třídění odpadu zlepšují. Město Týnec nad Sázavou se snaží občanům poskytnout vyhovující podmínky pro třídění odpadů (dostatek kontejnerů na tříděný odpad rozmístěných po městě). Pravidelně vyhodnocujeme dostupnost sběrných míst a kapacitu jednotlivých nádob na tříděný odpad. Dochází k rozšíření nabídky jednotlivých komodit (kovy, bioodpad). Dbáme na vizuální stránku kontejnerových stání – město se snaží o novou výstavbu či rekonstrukci těchto stání (např. v ulici Husova, U Janovického potoka, Chrást nad Sázavou - nad tratí). Celkově mají obyvatelé Týnce a přilehlých osad k dispozici 82 kontejnerových stání.

Od roku 2021 je již svážen biodpad i ze speciálních kontejnerů.

Město Týnec nad Sázavou třídilo dříve 9 složek. Od února 2022 byly do sběrných hnízd přidány kontejnery na kov. 

Město Týnec nad Sázavou nyní třídí 10 složek. 

Město Týnec nad Sázavou nedisponuje předpisem pro udržitelné stavitelství. Obecné parametry pro novou výstavbu a rekonstrukce je stanovena Územním plánem a příslušnými regulativy. Tato pravidla s platností od 13.12.2021 doplňuje dokument: „Zásady pro spolupráci s investory při rozvoji veřejné infrastruktury města“, který doplňuje obecné parametry pro novou výstavbu a rekonstrukce, které jsou stanoveny příslušnými regulativy v Územním plánu s odkazem na strategické dokumenty města např. Adaptační strategie.

Město má od roku 2018 zpracován Strategický plán rozvoje města a další důležité dokumenty ( https://www.mestotynec.cz/page.php?fp=radnice/dulezite-dokumenty&artid=1692 ) Také viz. popis k auditu 1A Správa věcí veřejných bod 1.1.

Oblast 3.1
Hodnoceni:
1
Dobrá
Trend:
První audit
Trend nehodnocený

Město Týnec nad Sázavou má zpracovaný Strategický plán, jehož cíle a indikátory jsou rámcem také pro Udržitelnou spotřebu města. Silnými stránkami v oblasti udržitelné spotřeby jsou:

·       Interní předpisy regulující udržitelnou spotřebu a výstavbu (EnMS, adaptační strategie, zásady pro investory)

·       Systém energetického managementu včetně jmenování energetického manažera

·       Využívání údajů pro sledování trendů ve spotřebě energií

·       Působení na občany a externí subjekty směrem k udržitelnému chování v oblasti odpadů

·       Komunikace v oblasti odpadů a udržitelného rozvoje

 

Příležitosti vnímáme v těchto oblastech:

·       Využívání obnovitelných zdrojů energie

·       Zahrnutí „ne-energetických“ aspektů do výstavby a rekonstrukcí

·       Využívání recyklovaného papíru a zboží, zboží s ekoznačkou.


Město má přehledné webové stránky, které i za oblast USV obsahují dostatek informací pro občany. Obsahují návodné informace (co, kdy, kde) často s propojením na grafické informace, jsou zveřejňované aktuality.

Celkové hodnoceni oblasti:
3.2 Odpadové hospodářství (OH)
Oblast 3.2
Hodnoceni:
1
Dobrá
Trend:
První audit
Trend nehodnocený

Obyvatelé města Týnec nad Sázavou se v třídění odpadu zlepšují. Město Týnec nad Sázavou se snaží občanům poskytnout vyhovující podmínky pro třídění odpadů (dostatek kontejnerů na tříděný odpad rozmístěných po městě). Od února 2022 jsou do kontejnerových stání umístěny i kontejnery na kov. Pravidelně vyhodnocujeme dostupnost sběrných míst a kapacitu jednotlivých nádob na tříděný odpad. Dochází k rozšíření nabídky jednotlivých komodit (kovy, bioodpad). Dbáme na vizuální stránku kontejnerových stání – město se snaží o novou výstavbu či rekonstrukci těchto stání (např. v ulici Husova, U Janovického potoka, Chrást nad Sázavou - nad tratí). Celkově mají obyvatelé Týnce a přilehlých osad k dispozici 82 kontejnerových stání. 

Oproti předešlému sledovanému období (rok 2019) se v současném sledovaném období 2020-2021 občané ve třídění odpadu zlepšili a vytřídili o 0,256 t SKO/1 obyvatele více. Důvodem bylo navýšení počtu nádob na sběr tříděného odpadu, osvětová aktivita města a úprava systému svozu směsného odpadu (svoz snížen na 1x za 14 dní).

Město Týnec nad Sázavou informuje občany o správném třídění formou letáků, které rozesílá vždy v březnu společně se složenkou na úhradu ročního poplatku za svoz odpadu.

Dále město Týnec nad Sázavou pravidelně pořádá osvětovou akci Den Země, Ukliďme náš Týnec, přednášky o udržitelném rozvoji. Spolupracuje se společností Posázaví, o.p.s., při realizaci akce Čistá řeka Sázava.

Od roku 2022 mají občané možnost třídit celkem 10 komodit odpadu, protože do kontejnerových stání byly přidány kontejnery na kov (viz: https://www.mestotynec.cz/page.php?fp=radnice/zpravy&artid=2241). Od roku 2021 došlo k uzavření skládky v Přibyšicích z důvodu vyčerpání její kapacity, nově Technické služby Týnec s.r.o. vozí odpad na skládku ve Voticích, BRKO se sváží na kompostárnu v Želivci.

Město Týnec nad Sázavou je 100% vlastníkem společnosti Technické služby Týnec s.r.o., které pro město zajišťují veškeré aktivity v odpadovém hospodářství.

Město spolupracuje s organizacemi v oblasti zpětného odběru (EKO-KOM, Asecol, Elektrowin, Ekolamp,...)

Město Týnec nad Sázavou nemá v rámci městského systému nakládání s odpady zřízena mobilní zařízení. V rámci městského systému nakládání s odpady provozují Technické služby Týnec s.r.o. sběrný dvůr, který je otevřen každý všední den vyjma středy a každou sudou sobotu. Občan, který odpad přiveze, ho musí roztřídit dle kódů odpadů.

Způsob likvidace jednotlivých složek odpadů je stanoven v obecně závazné vyhlášce města 1/2021 viz  http://www.mestotynec.cz/download/ozv_2021_1.pdf


Oblast 3.2
Hodnoceni:
1
Dobrá
Trend:
První audit
Trend nehodnocený

Trendy potvrzují tvrze města o zlepšování v třídění odpadů a to navzdory ovlivnění situací Covid. Pozitivně hodnotím také snahu o výstavbu či rekonstrukci kontejnerových stání. Městu tyto snahy usnadňuje 100% vlastnictví Technických služeb.

Celkové hodnoceni oblasti:
3.3 Hospodaření s energií
Oblast 3.3
Hodnoceni:
1
Dobrá
Trend:
První audit
Trend nehodnocený

Město Týnec nad Sázavou od roku 2019 aktivně pracuje na zavádění energetického managementu a zřídilo funkci energetika.

Město zavedlo energetický management a pravidelně sleduje a vyhodnocuje jednotlivé spotřeby. Pravidelně se schází pracovní skupina energetického managementu, která vyhodnocuje spotřeby a výdaje energií za předchozí období. Více o energetickém managementu na stránkách města: https://www.mestotynec.cz/page.php?fp=radnice/projekty&artid=2392.

Energetický manažer pravidelně sleduje jednotlivé spotřeby a výdaje na objektech města, vyhodnocuje je a navrhuje možná oaptření pro snížení či efektivní využívání energií. Spotřeby se sledují u 21 budov v majetku města 1x za měsíc (v zateplených objektech se sleduje spotřeba tepla/plynu 1x za týden).

V roce 2022 se město zapojilo do projektu Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB), v rámci kterého se posuzovalo nastavení energetiky ve městě - str. 5 http://www.mestotynec.cz/download/tl2022_6.pdf.

Město průběžně snižuje spotřebu energií při rekonstrukcích objektů (zateplování a nákup energeticky úsporných spotřebičů).

Oblast 3.3
Hodnoceni:
1
Dobrá
Trend:
První audit
Trend nehodnocený

Město je aktivní také v oblasti hospodaření s energií, ve které je zaveden systém energetického managementu a průběžně realizuje energeticky úsporná opatření na budovách ve svém majetku, převážně formou zateplování. Má jmenovaného energetického manažera. Město již  3 roky vyhodnocuje trendy ve spotřebě energií a vody a výsledky publikuje na www. Účastní se také projektu UCEEB. Zatím však nejsou využívány obnovitelné zdroje energie (fotovoltaika aj.).

 

Celkové hodnoceni oblasti:
3.4 Udržitelná výstavba
Oblast 3.4
Hodnoceni:
1
Dobrá
Trend:
První audit
Trend nehodnocený

Město Týnec nad Sázavou veškerou novou výstavbu řeší v rámci Územního plánu a příslušných regulativů.

V rámci výstavby se postupuje z vnitřních ploch k okrajům území. 

Uzemní plán brání nekontrolovanému rozšiřování výstavby bez zajištění nezbytné infrastruktury (kanalizace, vodovod, školy, zdravotní středisko,..).

Oblast 3.4
Hodnoceni:
1
Dobrá
Trend:
První audit
Trend nehodnocený

Udržitelné stavebnictví zahrnuje kromě úspor (včetně OZE) využití obnovitelných zdrojů (dřeva), využití místních zdrojů, využití recyklovaných materiálů, opatření proti přehřívání budov až po hospodaření s vodou (využití dešťových a šedých vod) a dostupnost budov a areálů pro cyklisty a pěší.

Město má vypracovanou Adaptační strategii, která je umístěna na www stránkách města a také Zásady pro spolupráci s investory při rozvoji veřejné infrastruktury. V bodě 12 tyto zásady zmiňují klimatická opatření, což je nástroj pro dohodu s investory v duchu výše uvedených bodů. Také Strategický plán v zásobníku projektů uvádí množství projektů, které konvenují s těmito zásadami (cyklostezka Týnec – Benešov, školní zahrada s vodními prvky).

Celkové hodnocení oponenta k tématu udržitelného rozvoje
VNITŘNÍ PODMINKY
Silné stránky
  • Strategické dokumenty a interní předpisy regulující udržitelnou spotřebu a výstavbu (EnMS, adaptační strategie, zásady pro investory).
  • Systém energetického managementu včetně jmenování energetického manažera, sledování dat v e-manažeru.
  • Souhrnně jsou zpracovány údaje spotřeby energií a vody, které uvádějí vývoj v této oblasti.
  • Působení na občany a externí subjekty směrem k udržitelnému chování v oblasti odpadů.
  • Komunikace v oblasti odpadů a udržitelného rozvoje (informace, kampaně, www stránky).
VNITŘNÍ PODMINKY
Slabé stránky

  • Ne-energetické aspekty se dosud neuvažovaly při rekonstrukcích budov v majetku města.
  • Využití OZE dosud nebylo uplatněno.
VNĚJŠÍ PODMINKY
Příležitosti

 Využití obnovitelných zdrojů energie, např. fotovoltaiky

Zahrnutí „ne-energetických“ aspektů do výstavby a rekonstrukcí

Využívání recyklovaného papíru a zboží, zboží s ekoznačkou, nákup velmi úsporných spotřebičů.

VNĚJŠÍ PODMINKY
Hrozby
  • Turbulentní změny cen energií.
  • Možnost ovlivnění soukromých investorů.
Závěry pro municipalitu – dílčí doporučení a návrhy hodnotitele
Závěr pro oblast:

Stav tématu ‚Udržitelná spotřeba a výroba‘ v městě Týnec nad Sázavou lze celkově hodnotit jako velmi dobrý. Prakticky ve všech oblastech si město vede nadprůměrně.

Uspokojivě je řešena oblast udržitelné spotřeby, ve které město nejenže má dobře zpracovaný strategický plán, stanovuje jak dlouhodobou vizi dané oblasti, tak konkrétní opatření/aktivity, kterými je potřeba se zabývat. Chybí však systémový přístup v nákupu dle environmentálních kritérií, prakticky je však nákup v souladu s kritérii realizován.

Aktivní je také v oblasti hospodaření s energií, ve které je zaveden systém energetického managementu. Město průběžně realizuje energeticky úsporná opatření na budovách ve svém majetku. Pozice energetického manažera je vykonávána a  je aktivní pracovní skupina. Trendy ve spotřebě energií a vody jsou vyhodnocovány. Využívání OZE je také zatím v počáteční fázi. MČ má také zpracovanou koncepci k předcházení změny klimatu.

Rozvoj v oblasti odpadového hospodářství je dokladován indikátory vývoje množství odpadů. Je zohledněna komunikace s občany a město realizuje mnoho nápadů a iniciativ. Město má  také pravidla v oblasti udržitelné výstavby. Na základě koncepčního dokumentu pro investory realizuje jednání s investory i směrem k udržitelnosti. Zde je stále prostor pro zlepšování v dalším uplatnění OZE a i v souvisejících oblastech (materiály a recyklace, šedá voda ad.).

3) Hodnotící výrok oponenta k tématu udržitelného rozvoje

Hodnotící výrok pro oblast:

Město splňuje podmínky pro přidělení kategorie B MA21 v oblasti Udržitelná spotřeba a výroba. 

Stav hodnocení:
Uspokojivý stav tématu z hlediska principů udržitelného rozvoje - bez podmínek

AUDIT

3 Udržitelná výroba a spotřeba

Hodnocení oblasti

3.1 Udržitelná spotřeba města

STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVUSEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITYHODNOCENI OPONENTA
Celkové hodnoceni oblasti:
3.1 Udržitelná spotřeba města
Oblast 3.1
Hodnoceni:
1
Dobrá
Trend:
První audit
Trend nehodnocený

Město Týnec nad Sázavou má zavedený energetický management a zaměstnává energetického manažera, který pravidelně sleduje a vyhodnocuje údaje o spotřebách.

Město Týnec nad Sázavou každoročně pořádá osvětovou akci Den Země, kde se snaží informovat veřejnost o udržitelné spotřebě.

Město pokračuje v pořádání osvětových akcí. Dále město pravidelně pořádá přednášku na téma udržitelného rozvoje, jak pro veřejnost, tak pro členy místní samosprávy a pracovníky městského úřadu. V roce 2022 byla přednáška zaměřena na téma udržitelná výroba a spotřeba.

Obyvatelé města Týnec nad Sázavou se v třídění odpadu zlepšují. Město Týnec nad Sázavou se snaží občanům poskytnout vyhovující podmínky pro třídění odpadů (dostatek kontejnerů na tříděný odpad rozmístěných po městě). Pravidelně vyhodnocujeme dostupnost sběrných míst a kapacitu jednotlivých nádob na tříděný odpad. Dochází k rozšíření nabídky jednotlivých komodit (kovy, bioodpad). Dbáme na vizuální stránku kontejnerových stání – město se snaží o novou výstavbu či rekonstrukci těchto stání (např. v ulici Husova, U Janovického potoka, Chrást nad Sázavou - nad tratí). Celkově mají obyvatelé Týnce a přilehlých osad k dispozici 82 kontejnerových stání.

Od roku 2021 je již svážen biodpad i ze speciálních kontejnerů.

Město Týnec nad Sázavou třídilo dříve 9 složek. Od února 2022 byly do sběrných hnízd přidány kontejnery na kov. 

Město Týnec nad Sázavou nyní třídí 10 složek. 

Město Týnec nad Sázavou nedisponuje předpisem pro udržitelné stavitelství. Obecné parametry pro novou výstavbu a rekonstrukce je stanovena Územním plánem a příslušnými regulativy. Tato pravidla s platností od 13.12.2021 doplňuje dokument: „Zásady pro spolupráci s investory při rozvoji veřejné infrastruktury města“, který doplňuje obecné parametry pro novou výstavbu a rekonstrukce, které jsou stanoveny příslušnými regulativy v Územním plánu s odkazem na strategické dokumenty města např. Adaptační strategie.

Město má od roku 2018 zpracován Strategický plán rozvoje města a další důležité dokumenty ( https://www.mestotynec.cz/page.php?fp=radnice/dulezite-dokumenty&artid=1692 ) Také viz. popis k auditu 1A Správa věcí veřejných bod 1.1.

Oblast 3.1
Hodnoceni:
1
Dobrá
Trend:
První audit
Trend nehodnocený

Město Týnec nad Sázavou má zpracovaný Strategický plán, jehož cíle a indikátory jsou rámcem také pro Udržitelnou spotřebu města. Silnými stránkami v oblasti udržitelné spotřeby jsou:

·       Interní předpisy regulující udržitelnou spotřebu a výstavbu (EnMS, adaptační strategie, zásady pro investory)

·       Systém energetického managementu včetně jmenování energetického manažera

·       Využívání údajů pro sledování trendů ve spotřebě energií

·       Působení na občany a externí subjekty směrem k udržitelnému chování v oblasti odpadů

·       Komunikace v oblasti odpadů a udržitelného rozvoje

 

Příležitosti vnímáme v těchto oblastech:

·       Využívání obnovitelných zdrojů energie

·       Zahrnutí „ne-energetických“ aspektů do výstavby a rekonstrukcí

·       Využívání recyklovaného papíru a zboží, zboží s ekoznačkou.


Město má přehledné webové stránky, které i za oblast USV obsahují dostatek informací pro občany. Obsahují návodné informace (co, kdy, kde) často s propojením na grafické informace, jsou zveřejňované aktuality.

3.2 Odpadové hospodářství (OH)

STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVUSEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITYHODNOCENI OPONENTA
Celkové hodnoceni oblasti:
3.2 Odpadové hospodářství (OH)
Oblast 3.2
Hodnoceni:
1
Dobrá
Trend:
První audit
Trend nehodnocený

Obyvatelé města Týnec nad Sázavou se v třídění odpadu zlepšují. Město Týnec nad Sázavou se snaží občanům poskytnout vyhovující podmínky pro třídění odpadů (dostatek kontejnerů na tříděný odpad rozmístěných po městě). Od února 2022 jsou do kontejnerových stání umístěny i kontejnery na kov. Pravidelně vyhodnocujeme dostupnost sběrných míst a kapacitu jednotlivých nádob na tříděný odpad. Dochází k rozšíření nabídky jednotlivých komodit (kovy, bioodpad). Dbáme na vizuální stránku kontejnerových stání – město se snaží o novou výstavbu či rekonstrukci těchto stání (např. v ulici Husova, U Janovického potoka, Chrást nad Sázavou - nad tratí). Celkově mají obyvatelé Týnce a přilehlých osad k dispozici 82 kontejnerových stání. 

Oproti předešlému sledovanému období (rok 2019) se v současném sledovaném období 2020-2021 občané ve třídění odpadu zlepšili a vytřídili o 0,256 t SKO/1 obyvatele více. Důvodem bylo navýšení počtu nádob na sběr tříděného odpadu, osvětová aktivita města a úprava systému svozu směsného odpadu (svoz snížen na 1x za 14 dní).

Město Týnec nad Sázavou informuje občany o správném třídění formou letáků, které rozesílá vždy v březnu společně se složenkou na úhradu ročního poplatku za svoz odpadu.

Dále město Týnec nad Sázavou pravidelně pořádá osvětovou akci Den Země, Ukliďme náš Týnec, přednášky o udržitelném rozvoji. Spolupracuje se společností Posázaví, o.p.s., při realizaci akce Čistá řeka Sázava.

Od roku 2022 mají občané možnost třídit celkem 10 komodit odpadu, protože do kontejnerových stání byly přidány kontejnery na kov (viz: https://www.mestotynec.cz/page.php?fp=radnice/zpravy&artid=2241). Od roku 2021 došlo k uzavření skládky v Přibyšicích z důvodu vyčerpání její kapacity, nově Technické služby Týnec s.r.o. vozí odpad na skládku ve Voticích, BRKO se sváží na kompostárnu v Želivci.

Město Týnec nad Sázavou je 100% vlastníkem společnosti Technické služby Týnec s.r.o., které pro město zajišťují veškeré aktivity v odpadovém hospodářství.

Město spolupracuje s organizacemi v oblasti zpětného odběru (EKO-KOM, Asecol, Elektrowin, Ekolamp,...)

Město Týnec nad Sázavou nemá v rámci městského systému nakládání s odpady zřízena mobilní zařízení. V rámci městského systému nakládání s odpady provozují Technické služby Týnec s.r.o. sběrný dvůr, který je otevřen každý všední den vyjma středy a každou sudou sobotu. Občan, který odpad přiveze, ho musí roztřídit dle kódů odpadů.

Způsob likvidace jednotlivých složek odpadů je stanoven v obecně závazné vyhlášce města 1/2021 viz  http://www.mestotynec.cz/download/ozv_2021_1.pdf


Oblast 3.2
Hodnoceni:
1
Dobrá
Trend:
První audit
Trend nehodnocený

Trendy potvrzují tvrze města o zlepšování v třídění odpadů a to navzdory ovlivnění situací Covid. Pozitivně hodnotím také snahu o výstavbu či rekonstrukci kontejnerových stání. Městu tyto snahy usnadňuje 100% vlastnictví Technických služeb.

3.3 Hospodaření s energií

STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVUSEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITYHODNOCENI OPONENTA
Celkové hodnoceni oblasti:
3.3 Hospodaření s energií
Oblast 3.3
Hodnoceni:
1
Dobrá
Trend:
První audit
Trend nehodnocený

Město Týnec nad Sázavou od roku 2019 aktivně pracuje na zavádění energetického managementu a zřídilo funkci energetika.

Město zavedlo energetický management a pravidelně sleduje a vyhodnocuje jednotlivé spotřeby. Pravidelně se schází pracovní skupina energetického managementu, která vyhodnocuje spotřeby a výdaje energií za předchozí období. Více o energetickém managementu na stránkách města: https://www.mestotynec.cz/page.php?fp=radnice/projekty&artid=2392.

Energetický manažer pravidelně sleduje jednotlivé spotřeby a výdaje na objektech města, vyhodnocuje je a navrhuje možná oaptření pro snížení či efektivní využívání energií. Spotřeby se sledují u 21 budov v majetku města 1x za měsíc (v zateplených objektech se sleduje spotřeba tepla/plynu 1x za týden).

V roce 2022 se město zapojilo do projektu Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB), v rámci kterého se posuzovalo nastavení energetiky ve městě - str. 5 http://www.mestotynec.cz/download/tl2022_6.pdf.

Město průběžně snižuje spotřebu energií při rekonstrukcích objektů (zateplování a nákup energeticky úsporných spotřebičů).

Oblast 3.3
Hodnoceni:
1
Dobrá
Trend:
První audit
Trend nehodnocený

Město je aktivní také v oblasti hospodaření s energií, ve které je zaveden systém energetického managementu a průběžně realizuje energeticky úsporná opatření na budovách ve svém majetku, převážně formou zateplování. Má jmenovaného energetického manažera. Město již  3 roky vyhodnocuje trendy ve spotřebě energií a vody a výsledky publikuje na www. Účastní se také projektu UCEEB. Zatím však nejsou využívány obnovitelné zdroje energie (fotovoltaika aj.).

 

3.4 Udržitelná výstavba

STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVUSEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITYHODNOCENI OPONENTA
Celkové hodnoceni oblasti:
3.4 Udržitelná výstavba
Oblast 3.4
Hodnoceni:
1
Dobrá
Trend:
První audit
Trend nehodnocený

Město Týnec nad Sázavou veškerou novou výstavbu řeší v rámci Územního plánu a příslušných regulativů.

V rámci výstavby se postupuje z vnitřních ploch k okrajům území. 

Uzemní plán brání nekontrolovanému rozšiřování výstavby bez zajištění nezbytné infrastruktury (kanalizace, vodovod, školy, zdravotní středisko,..).

Oblast 3.4
Hodnoceni:
1
Dobrá
Trend:
První audit
Trend nehodnocený

Udržitelné stavebnictví zahrnuje kromě úspor (včetně OZE) využití obnovitelných zdrojů (dřeva), využití místních zdrojů, využití recyklovaných materiálů, opatření proti přehřívání budov až po hospodaření s vodou (využití dešťových a šedých vod) a dostupnost budov a areálů pro cyklisty a pěší.

Město má vypracovanou Adaptační strategii, která je umístěna na www stránkách města a také Zásady pro spolupráci s investory při rozvoji veřejné infrastruktury. V bodě 12 tyto zásady zmiňují klimatická opatření, což je nástroj pro dohodu s investory v duchu výše uvedených bodů. Také Strategický plán v zásobníku projektů uvádí množství projektů, které konvenují s těmito zásadami (cyklostezka Týnec – Benešov, školní zahrada s vodními prvky).